Metoda refleksologii Inge Dougans

Refleksologia według Inge Dougans

Refleksologia to ogromna wiedza na temat refleksów znajdujących się w stopach dłoniach i twarzy i połączeń tych refleksów z organami, gruczołami i częściami ciała ludzkiego.
Całą tę wiedzę przenosimy na stopy stosując ucisk kciukiem bardzo dokładnie milimetr po milimetrze.

Terapia wg Inge Dougans to nowe, zintegrowane i holistyczne podejście do refleksologii, łączące Tradycyjną Chińską Medycynę i dietę. Jak wiadomo, to, co jemy ma bardzo duży wpływ na ogólny stan naszego organizmu (ma też wpływ na reakcje organizmu podczas terapii). Bardzo istotne jest zadbanie o odpowiednią dietę, regularne oczyszczanie organizmu, równowagę kwasowo-zasadową oraz nawodnienie organizmu.

To, co wyróżnia terapię Inge Dougans od innych metod refleksoterapeutycznych, to odwołanie do Tradycyjnej Chińskiej Medycyny, której praktyka powstała kilka tysięcy lat temu. Główna zasada medycyny chińskiej brzmi „Lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Jest to ciekawy i skuteczny system, który pozwala diagnozować podstawową przyczynę dolegliwości. Wykorzystanie tej wiedzy podczas refleksoterapii, znacznie zwiększa jej skuteczność.

Meridiany

Inge Dougans rozszerzyła metodę o naukę o meridianach. Czym są meridiany? Według medycyny chińskiej są to szlaki energii Qi, które tworząc sieć cienkich połączeń, odchodzą od narządów wewnętrznych i znajdują swe zakończenie w punktach na powierzchni ciała.

Bardzo cenię i stosuję wiedzę o meridianach w swojej pracy. Pracując na stopach, uciskam nie tylko receptory refleksoryczne, ale stymuluję również najważniejsze punkty kanałów energetycznych znajdujących się na stopach, czyli meridianów: pęcherza moczowego, nerek, wątroby, pęcherzyka żółciowego, żołądka, śledziony i trzustki. Zatem w tym punkcie obydwie metody w zasadniczej części pokrywają się.

Metoda refleksologii Inge Dougans

Metoda oparta na meridianach została szczegółowo opracowana, tablice meridianowe można zobaczyć w naszym Gabinecie:)

 

refleksologia-mapa-dougans2 refleksologia-mapa-dougans3 refleksologia-mapa-dougans4

 


Więcej informacji o metodzie refleksologii Inge Dougans

refleksologia-ksiazka-inge-dougansDla poszerzenia wiedzy warto sięgnąć po książkę „Refleksologia” autorstwa Inge Dougans o jej podejściu do refleksologii.

W książce tej można znaleźć między innymi wyjaśnienie teorii meridianów i jej powiązań z chińskimi pięcioma elementami, ilustrowane terapie refleksologiczne i przykłady wspomagające praktykę. Jest to ciekawa pozycja dla amatorów tej dziedziny:)

Inge Dougans jest autorką wielu znanych publikacji na temat refleksologii, np. The Complete Illustrated Guide to Reflexology oraz The Big Little Book of Reflexology. Pełni funkcję dyrektora generalnego Międzynarodowej Akademii Refleksologii i Terapii Meridianowej z siedzibą w RPA i filiami na całym świecie, w tym Wielkiej Brytanii, USA i Australii i w Polsce.

 

Pamiętajmy jaka jest różnica między terminami Refleksologia a Refleksoterapia:
Refleksologia to nauka o rozmieszczeniu punktów i stref odruchowych m.in. na stopach, twarzy, ich powiązaniu z organizmem oraz o uciskaniu tych stref w celach terapeutycznych. Jest to uznana forma medycyny naturalnej na świecie.
Refleksoterapia to już konkretny zabieg.  Refleksoterapia (podobnie jak akupresura), polega na uciskaniu określonych punktów odpowiadających poszczególnym narządom i pobudzaniu w ten sposób potencjału samoleczenia organizmu.